16 Haziran 2017 Cuma

Doğru Eleştiri ve Whiplash

Sanatçının gelişimi için en önemli unsurun kendine karşı dürüst olmasından geçtiğini savunuyorum. Keza etrafındaki insanlar ve eleştirmenler de sanatçıya ve ürettiklerine karşı dürüst ve hatta acımasız olmalı. Korkak eleştiri sanatçıyı yanlış çıkarımlara yönlendirecek ve en iyi ihtimalle gelişimini yavaşlatacaktır. Bu sebeple eleştiri yapıcı değil, yıkıcı olmalıdır. Yanlışlık ve eksiklikleri yıkmalı ve sanatçıya yeniden, daha iyi bir üretim yapmasını sağlayacak alan açmalıdır. Whiplash filminden Terence Fletcher’ın da dediği gibi; “Dilimizde ‘Aferin’den daha tehlikeli bir kelime kesinlikle bulamazsın.”
Sanatçı ise eleştirilere mümkün mertebe karşı çıkmalıdır. Zira yarattığı ürünü savunamayan kişiye sanatçı denemez. Sanatçı aklın ve mantığın sınırları dahilinde eleştirilere karşı çıkarak eleştirmene ve görüşlerine karşı tezler üretmelidir. Bu sanatçının yarattığı işi anlamlandırmasını kolaylaştırırken hatalarını idrak etmesinde daha faydalı olacaktır. Çünkü biliyoruz ki insanoğlu bir bilgiyi ne kadar zor elde ediyorsa o denli önemsiyor. Bu yüzden doğrudan eksiğini kabullenmek sanatçının farkındalık, öz eleştiri gibi kavramlara kavuşmasını yekten geciktiriyor.


Velevhi görülmek istenmeyen ve hatta kaçılan gerçek şu ki; sanatın ve sanatçıların gelişmesi büyük tartışmalar ve münakaşalara bağlı bir süreç. Günümüzde ise sanatçılar kadar apolitik bir sanat anlayışı hüküm sürüyor. Eleştirmen noksanlığımız bu yüzden...Bu konuyla ilgili yukarıda da anektodunu paylaştığımız Whiplash filmini izlemenizi öneririz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder